  • Mfr # AA6061/35003500250-132
  • Zoro # G116313213
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/35003500250-132
Inside Leg Length
132 in
Overall Length
11 ft
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 132 in, Outside Leg Length 3 1/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 11 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included