  • Mfr # AA6061/44375-120
  • Zoro # G616313126
Yield Strength
40,000 psi
Overall Height
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44375-120
Overall Height
4 in
Outside Leg Length
3 5/8 in
Overall Length
10 ft
Inside Leg Length
120 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Width
4 in
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
No Certificates Included
Shape
Tensile Strength
45,000 psi