  • Mfr # AA6061/44500-108
  • Zoro # G216313182
/ea
Free Shipping & Returns
Leg Thickness
1/2 in
Shape
Angle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/44500-108
Leg Thickness
1/2 in
Inside Leg Length
108 in
Overall Length
9 ft
Overall Height
4 in
Overall Width
4 in
Outside Leg Length
3 1/2 in
T6
Shape
Yield Strength
40,000 psi
System of Measurement
Inch
Leg Edge Shape
Round
Fabrication
Welded
Brinell Hardness
95 BHN
Elongation
17 %
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Tensile Strength
45,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6061
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 108 in, Outside Leg Length 3 1/2 in, Leg Thickness 1/2 in, Overall Length 9 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included