  • Mfr # AA6061/44500-12
  • Zoro # G716313217
Outside Leg Length
3 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44500-12
Outside Leg Length
3 1/2 in
Inside Leg Length
12 in
Leg Thickness
1/2 in
Overall Width
4 in
Overall Height
4 in
Overall Length
12 in
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
45,000 psi