  • Mfr # AA6061/44500-36
  • Zoro # G616313171
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Leg Length
3 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/44500-36
Outside Leg Length
3 1/2 in
Overall Height
4 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/2 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Mill
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Fabrication
Welded
Material Grade
6061
Elongation
17 %
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 36 in, Outside Leg Length 3 1/2 in, Leg Thickness 1/2 in, Overall Length 36 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included