  • Mfr # AA6061/750750125-84
  • Zoro # G816313087
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Overall Height
3/4 in
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/750750125-84
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Height
3/4 in
Overall Width
Overall Length
7 ft
Outside Leg Length
5/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
84 in
Details
Material
Aluminum
Item
Aluminum Angle
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Tensile Strength
45,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Shape
Leg Edge Shape
Round
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Elongation
17 %