  • Mfr # AA6063/11065-12
  • Zoro # G816313162
Temper
T52
Aluminum
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Leg Edge Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/11065-12
Inside Leg Length
12 in
Overall Length
12 in
Leg Thickness
1/16 in
Outside Leg Length
15/16 in
Overall Height
1 in
Overall Width
1 in
Details
Temper
T52
Aluminum Angle
Resistance Properties
Leg Edge Shape
Square
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
12 %
Material Grade
6063
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
60 BHN
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Tensile Strength
27,000 psi