  • Mfr # AA6063/11125-12
  • Zoro # G316313136
Aluminum
Brinell Hardness
60 BHN
Mechanical Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/11125-12
Leg Thickness
1/8 in
Outside Leg Length
7/8 in
Inside Leg Length
12 in
Overall Width
1 in
Overall Height
1 in
Overall Length
12 in
Aluminum
Brinell Hardness
60 BHN
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6063
Elongation
12 %
Yield Strength
21,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
System of Measurement
Inch
Shape
Tensile Strength
27,000 psi