  • Mfr # AA6063/12501250125-36
  • Zoro # G216313199
Yield Strength
21,000 psi
Elongation
12 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/12501250125-36
Inside Leg Length
36 in
Overall Height
1 1/4 in
Outside Leg Length
1 1/8 in
Overall Length
36 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Width
1 1/4 in
Yield Strength
21,000 psi
Elongation
12 %
Shape
Material Grade
6063
Brinell Hardness
60 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Square
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Welded
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Tensile Strength
27,000 psi