  • Mfr # AA6063/15001500125-84
  • Zoro # G716313200
90 Degrees
Fabrication
Welded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/15001500125-84
Overall Length
7 ft
Overall Width
1 1/2 in
Overall Height
1 1/2 in
Inside Leg Length
84 in
Outside Leg Length
1 3/8 in
Aluminum Angle
Fabrication
Welded
Heat Treatable
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Material Grade
6063
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
12 %
Tensile Strength
27,000 psi
Leg Edge Shape
Square
Mechanical Finish
Mill
Shape
Yield Strength
21,000 psi