  • Mfr # AA6063/750750125-60
  • Zoro # G216313120
Tensile Strength
27,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/750750125-60
Inside Leg Length
60 in
Overall Length
5 ft
Tensile Strength
27,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
60 BHN
Material Grade
6063
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Yield Strength
21,000 psi
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Elongation
12 %