  • Mfr # 61F2.5X4-72
  • Zoro # G6911852
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Length Tolerance
+/-6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F2.5X4-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
2.5 in
Length Tolerance
+/-6 in
Thickness (Decimal)
2.5 in
Width and Length
4 in x 72 in
Width
4"
Width Tolerance
+/-0.034 in
Length
72"
Overall Length
6 ft
Overall Width
4 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Type
Corrosion Resistant
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Finish
Unpolished
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Rockwell Hardness
95 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Material Grade
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Extruded
Tolerance Rating
Standard
Appearance
Plain
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Shape
Flat
Brinell Hardness
95 BHN
Heat Treatment
Tempered
Vickers Hardness
Not Available
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 2.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number