  • Mfr # 61F3X4.5-72
  • Zoro # G6560531
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F3X4.5-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
3 in
Width
4-1/2"
Width Tolerance
+/-0.034 in
Thickness (Decimal)
3.0 in
Length
72"
Length Tolerance
+/-6 in
Width and Length
4-1/2 in x 72 in
Overall Width
4 1/2 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Finish
Unpolished
Flat Bar Stock
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Standards
AMS QQ-A-200, ASTM B221
Type
Corrosion Resistant
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Hardness
95
Alloy Type
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Fabrication
Extruded
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Maximum Temperature
300 Degrees F
Material Grade
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Shape
Rectangular
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Flatness Tolerance
Rockwell Hardness
95 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 4 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 3 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number