  • Mfr # 61F2.5X5-72
  • Zoro # G6411264
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness (Decimal)
2.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F2.5X5-72
Thickness
2.5 in
Thickness (Decimal)
2.5 in
Width and Length
5 in x 72 in
Length
72"
Width
5"
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
5 in
Yield Strength
40,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 5 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 2.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number