  • Mfr # SB-6061-1000-06-12
  • Zoro # G3445775
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209
Type
Precision
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-1000-06-12
Thickness
1 in
+/-0.002 in
Thickness (Decimal)
1.0 in
Width
6"
Length
12"
Width and Length
6 in x 12 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209
Type
Precision
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Thickness Tolerance
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Finish
Mill
Typical Hardness
95
Alloy Type
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Flat
Brinell Hardness
95 BHN
Tolerance Rating
Standard
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
85 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number