  • Mfr # DB-MIC6-0250-24-36
  • Zoro # G615550621
Key Features
Shape
Plate
Overall Length
36 in
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DB-MIC6-0250-24-36
Overall Length
36 in
Thickness
0.25 in
Overall Width
24 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Aluminum Precision Blank
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade MIC-6, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.25 in, Fabrication Cast, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch