  • Mfr # DB-MIC6-0875-06-12
  • Zoro # G015549751
Overall Length
12 in
Aluminum
Yield Strength
Not Rated
Overall Width
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DB-MIC6-0875-06-12
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Thickness
0.875 in
Aluminum
Yield Strength
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
Brinell Hardness
70 HBW
Thickness Tolerance
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
MIC-6
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Fabrication
Cast
Rockwell Hardness
33 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.875 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 33 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable