  • Mfr # MG-6061-0394-12-12
  • Zoro # G815574687
Thickness
0.394 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0394-12-12
Thickness
0.394 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Elongation
17 %
Inch
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.394 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch