  • Mfr # MG-6061-0394-12-24
  • Zoro # G215574768
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0394-12-24
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
45 ksi
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.394 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch