  • Mfr # SB-2024-0500-04-12
  • Zoro # G315574736
Tensile Strength
57 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0500-04-12
Thickness
0.5 in
Length Tolerance
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
57 ksi
Yield Strength
41 ksi
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
120 HBW
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
4 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number