  • Mfr # SB-2024-0750-12-18
  • Zoro # G515574895
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Temper
T351
Tensile Strength
57 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-2024-0750-12-18
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
18 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Temper
T351
Tensile Strength
57 ksi
Yield Strength
41 ksi
Shape
Plate
System of Measurement
Inch
Elongation
4 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Heat Treatment
Tempered
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
2024
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T351, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch