  • Mfr # SB-6061-0125-00-12
  • Zoro # G915574143
/ea
Key Features
Length Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
40 ksi
Temper
T6
Tensile Strength
45 ksi
Width Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0125-00-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Width Tolerance
Thickness
0.125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Temper
T6
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
17 %
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Material Grade
6061
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T6, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable