  • Mfr # SB-6061-0125-08-24
  • Zoro # G015574258
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Yield Strength
40 ksi
Length Tolerance
+/-0.002 in
Temper
T6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0125-08-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
Thickness
0.125 in
Overall Length
24 in
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Yield Strength
40 ksi
Temper
T6
Thickness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Sheet
Heat Treatment
Tempered
System of Measurement
Inch
Material Grade
6061
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.125 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch