  • Mfr # SB-6061-0500-12-36
  • Zoro # G015573930
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.5 in
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0500-12-36
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Inch
Elongation
17 %
Heat Treatment
Tempered
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch