  • Mfr # AA6061/35003500250-108
  • Zoro # G216313229
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
9 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/35003500250-108
Overall Length
9 ft
Inside Leg Length
108 in
Leg Thickness
1/4 in
Outside Leg Length
3 1/4 in
Overall Width
3 1/2 in
Overall Height
3 1/2 in
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 108 in, Outside Leg Length 3 1/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 9 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included