  • Mfr # SB-6061-1000-12-36
  • Zoro # G915574761
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-1000-12-36
Thickness
1 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatment
Tempered
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch