  • Mfr # UB-6061-0375-12-12
  • Zoro # G716215115
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Temper
T651
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UB-6061-0375-12-12
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Temper
T651
Heat Treatable
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.375 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch