  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-15
  • Zoro # G0748921
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-15
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
36 in
Width
36"
Thickness
1/64"
Length
36"
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Military Specification
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,800 psi