  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-8
  • Zoro # G0326216
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-8
Dimensions
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
1/64"
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M4CA610, MIL-R-3065E
Color
Type
Military Specification
Application
Weather Resistant
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,800 psi