  • Mfr # BULK-RS-P60-59
  • Zoro # G7276667
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-P60-59
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
3/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
3/4 in
Overall Thickness
0.0625 in
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Tensile Strength
3,000 psi
Shape
Strip
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 3/4 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in