  • Mfr # BULK-RS-N60-949
  • Zoro # G002585748
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-949
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
35 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
20 N/mm
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
Weather Resistance
Excellent
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %