  • Mfr # G15-60F-12X12
  • Zoro # G8027232
/ea
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-60F-12X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length
12"
Width
12"
Thickness
0.060"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Plastic Properties
Tensile Strength
1,500 psi
Material Type
Standard Grade
Standards
AMS 3652, MIL-P-22241
Impact Strength
3 ft-lb/in
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material Color Family
Thickness Tolerance
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material
UV Resistant
Yes
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Friction Coefficient
0.08
Plastic Thickness Tolerance
Shape
Square
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Hardness
55D
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Impact Strength Rating
Good
Plastic Clarity
Translucent
Wear Factor
Excellent
Weight
0.066 lb
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Machinability
Not Rated
Maximum Temperature
550 Degrees F
Grade
Standard
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Water Absorption Rating
Backing Type
No Backing
Friction Rating
Very Slippery
Water Absorption
0.01 %
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Flexural Modulus
0.04 GPa
Shore Hardness
55 Shore D
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Fabrication
Molded
UV-Resistant
Product Form
Sheet
Light Transmission
9 %
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Sheet
Elongation
200 %
Rockwell Hardness
50 HRR
Static-Resistant
Not Static-Resistant
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.0625 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D