  • Mfr # G15-60F-24X24
  • Zoro # G8468564
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-60F-24X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width
24"
Length
24"
Thickness
0.060"
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Plastic Width Tolerance
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Plastic Properties
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material Color Family
Tensile Strength
1,500 psi
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Impact Strength
3 ft-lb/in
Plastic Grouping
Sheet Stock
Thickness Tolerance
Material Type
Standard Grade
Material
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Water Absorption Rating
Excellent
Machinability
Not Rated
Plastic Clarity
Translucent
Impact Strength Rating
Good
Wear Factor
Excellent
Water Absorption
0.01 %
Weight
0.265 lb
Friction Coefficient
0.08
Shape
Square
Plastic Thickness Tolerance
UV Resistant
Yes
Plastic Hardness
55D
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Grade
Standard
Corrosion and Chemical Resistance
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Maximum Temperature
550 Degrees F
Tensile Strength Rating
Poor
Backing Type
No Backing
Friction Rating
Very Slippery
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Fabrication
Molded
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Product Form
Sheet
Rockwell Hardness
50 HRR
UV-Resistant
Flexural Modulus
0.04 GPa
Product Type
Plastic Sheet
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Shore Hardness
55 Shore D
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.0625 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D