  • Mfr # G15-60F-24X48
  • Zoro # G8019882
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-60F-24X48
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Thickness
0.060"
Length
48"
Width
24"
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Weight
0.53 lb
Shape
Rectangle
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Water Absorption
0.01 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Product Form
Sheet
Product Type
Plastic Sheet
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.0625 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D