  • Mfr # G15-60F-48X48
  • Zoro # G8182307
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-60F-48X48
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Length
48"
Thickness
0.060"
Width
48"
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Water Absorption
0.01 %
Weight
1.059 lb
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Shape
Square
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Product Form
Sheet
Product Type
Plastic Sheet
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 0.0625 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D