  • Mfr # G15-60F-12X24
  • Zoro # G8002303
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-60F-12X24
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Thickness
0.060"
Length
24"
Width
12"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Water Absorption
0.01 %
Shape
Rectangle
Weight
0.132 lb
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Form
Sheet
Product Type
Plastic Sheet
Elongation
200 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.0625 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D