  • Mfr # 66630B-244-C
  • Zoro # G0572887
/ea
Key Features
Housing Material - Pumps
Stainless Steel
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
PTFE
Valve Type
Ball
Air Intake Connection Size
3/4 in FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
66630B-244-C
Country of Origin
China
Dimensions
Air Intake Connection Size
3/4 in FNPT
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
22.2 in
Overall Width
24.4 in
Overall Height
30 in
Media Intake Connection Size
3 in
Solid Diameter (Maximum)
3/8 in
Media Discharge Connection Size
3 in
Details
Item
Double Diaphragm Pump
Housing Material - Pumps
Stainless Steel
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
PTFE
Valve Type
Ball
Air Intake Connection Type
NPT
Check Seat Material
316 Stainless Steel
Diaphragm Material
Media Temperature (Maximum)
200 Degrees F
Media Temperature (Minimum)
40 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
120 psi
Pump Operation Type
Air
Self-Priming Wet
30 ft
Self-Priming Dry
17 1/2 ft
Agency Compliance
ATEX, CE, REACH, RoHS
Standards
ATEX Certified
Inlet/Outlet
3 in
Flow Rate (Maximum)
237 gpm
Media Intake Connection Type
NPTF
Flow Rate @ 70 psi
0 gpm
Feet of Head (Maximum)
289 ft
Air Intake Pressure (Maximum)
10 psi
Series
6663XX
Media Discharge Connection Type
NPTF
Series Family
Pro
Wetted Housing Material
316 Stainless Steel
For Use With Potable Systems
Yes
Flow Rate @ 40 psi
0 gpm
NPSHr
35 ft of head
Description
Double Diaphragm Pump, Air Intake Connection Size 3/4 in, Air Intake Connection Type NPT, Check Seat Material 316 Stainless Steel, Diaphragm Material PTFE, Feet of Head (Maximum) 289 ft, Flow Rate (Maximum) 237 gpm, Manifold Connection Single Port, Media Discharge Connection Size 3 in, Media Discharge Connection Type NPTF, Media Intake Connection Size 3 in, Media Intake Connection Type NPTF, Media Temperature (Maximum) 225 Degrees F, Operating Pressure (Maximum) 10 psi