  • Mfr # CRS15BLK
  • Zoro # G4818725
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CRS15BLK
Country of Origin
China
Dimensions
Width
1.38 in
Height
1.07 in
Maximum Wire Size
12 AWG
Mount Hole Center-to-Center Height
4.1 in
Minimum Wire Size
14 AWG
Overall Depth
1.1 in
Face Plate Height
2.7 in
Display Size
Standard Sized Product
Wire Size
#14 AWG to #12 AWG
Length
3.28 in
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Side
Grounding
Grounded
Housing Color
Black
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified, Federal Specification, UL Listed
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Impact Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Number of Gangs
1
Surge Suppression
No
Power Indicator
No
HP
1/2 hp
Special Features
Corrosion resistant
Outlet Type
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Corrosion Resistant
Yes
Mounting Type
Flush
Mounting Type - Plugs and Receptacles
NEMA Configuration
5-15
Application Environment
Commercial
Material
Nylon
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Side
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Standard Duplex
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Sub-Category
Duplex Receptacles
Tamper Resistant
Voltage
125VAC
Weather Resistant
GFCI
AFCI
Cover Type
No Cover
Connection Orientation
Straight
For Location
Indoor
Polarized
Yes
Market
Commercial
Includes Mounting Hardware
Contact Material
Brass
Grade
Federal Specification
Surge Protection
Includes
Mounting Hardware
Housing Material
Composite
Horsepower Rating
1/2 hp
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Style
Smooth Face
Wattage
1875
Series
Application
Commercial Specification Grade
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI No, Grounding Grounded, Housing Color Black, Housing Material Composite, Mount Type Flush, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Impact Resistant, Standards CSA Certified, Federal Specification, UL Listed, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals