  • Zoro # G211963658
/ea
Key Features
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
PTFE
Valve Type
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TE80-0004
Zoro #
G211963658
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Air Intake Connection Size
1 1/2 in
Overall Height
19.6 in
Media Intake Connection Size
1 1/2 in
Media Discharge Connection Size
Solid Diameter (Maximum)
0.19 in
Overall Length
15.1 in
Overall Width
13.8 in
Details
Item
Electric Diaphragm Pump
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
PTFE
Valve Type
Ball
Check Seat Material
Stainless Steel
Diaphragm Material
PTFE, Santoprene
Media Temperature (Maximum)
180 Degrees F
Media Temperature (Minimum)
-40 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
100 psi
Pump Operation Type
Electric
Standards
cMETus
Priming
Self-Priming
Media Discharge Connection Type
NPT
Series
i80
Media Intake Connection Type
NPT
Flow Rate (Maximum)
80 gpm
Flow Rate @ 100 psi
80 gpm
Phase
Three
Feet of Head (Maximum)
230.7 ft
Media Intake Location
Bottom
Nameplate Voltage
240V AC
Media Discharge Location
Top
Wetted Housing Material
Stainless Steel
Flow Rate @ 70 psi
60 gpm
Manifold Connection Type
Chemical Compatibility
Water
Duty Cycle
Continuous
Flow Rate @ 40 psi