  • Mfr # DVF-103P-277-WH
  • Zoro # G0989606
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Motion Sensing and Dimming
Lighting Dimmer
Switch Style - Motion Sensing and Dimming
Concealed with On/Off Rocker
Includes
Wire Nuts
Communication Method - Motion Sensing and Dimming
Hard Wired
Switch Type - Motion Sensing and Dimming
1-Pole, 3-Way
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DVF-103P-277-WH
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Box Size
Single Gang
Overall Depth
0.3 in
Overall Width
2.94 in
Overall Height
4.69 in
Details
Lighting Dimmer
Concealed with On/Off Rocker
Includes
Wire Nuts
Hard Wired
1-Pole, 3-Way
Number of Gangs
1
Operating Voltage - Motion Sensing and Dimming
277V AC
Max. Capacity @ 277VAC
6 A (Fluorescent)
Color - Motion Sensing and Dimming
White
Ballast Type - Light Dimming
3-Wire Dimming Fluorescent Ballast, 3-Wire Dimming LED Driver
Lamp Type
(3) Wire Fluorescents, LED
Color
White
Lighting Technology
Fluorescent
Control Method
3-Wire
Voltage
277V AC
Item
Description/Special Features
Wall Plate
Not included
Switch Type
Standards
CSA Certified, UL Listed
Installation Location - Motion Sensor
Wall Switch Box
Max. Capacity
6A
Style
Slide
Switch Style
Rocker On/Off, Mini-Slide Dimming
Neutral Required
Yes
Load Rating @ 277V AC
6A (Fluorescent)
Number of Switches
1
Current Rating
6 A
Ballast Type
Compatible with Series
Claro
Includes Wall Plate
Wall Plate Not Included
Series
Diva
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Rated Frequency
60 Hz
Dimming Type
Full Continuous Dimming
Coordinating Wallplates
Maximum Wattage
1000 Watts
Application Type
Single-Pole or 3-Way
Bulb Compatibility
3-wire Lutron LED/Ballast
Operating Voltage
277V AC
Description
Lighting Dimmer, Lighting Technology Fluorescent, Switch Type 1-Pole, 3-Way, Operating Voltage 277V AC, Switch Style Rocker On/Off, Mini-Slide Dimming, Neutral Required Yes, Color White, Load Rating @ 277V AC 6A (Fluorescent), Dimming Type Full Continuous Dimming, Includes Wall Plate Wall Plate Not Included, Series Diva, Current Rating 6 A, Number of Gangs 1, Compatible with Series Claro, Ballast Type 3-Wire Dimming Fluorescent Ballast, 3-Wire Dimming LED Driver, Includes Wire Nuts