  • Mfr # SFPAD7C250-G
  • Zoro # G108377834
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE, cULus, cURus, UL Listed
Features
Full Status Indication, Pulsed Probes, Automatic Reset when Fault Condition Clears
Contact Form
SPDT
Input Voltage
24V AC/DC
Response Time
1 sec
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SFPAD7C250-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Body Depth
2.9 in
Body Width
1.71 in
Body Height
2.33 in
Details
Item
Seal Leak Relay
Standards
CE, cULus, cURus, UL Listed
Features
Contact Form
SPDT
Input Voltage
24V AC/DC
Response Time
1 sec
For Use With
Submersible Pumps
Power Consumption
3 VA
Current Rating
5 A
Status Indicator
LED Indicator
Number of Channels
Single Channel
Contact Rating (DC)
5 A @ 28V
Seal Leak Minimum Resistance
1,000 ohm
Adjustment Method
Rotary Knob
Contact Rating (AC)
5 A @ 240V
Electrical Connection
8-Pin Terminal
Burden
3 VA at 5 A
Seal Leak Maximum Resistance
250,000 ohm
Number of Pins
8
Mounting Style
Plug-In
Relay Function
Seal Leakage
Coil Voltage
24V AC/DC
Socket Code
A
Minimum Operating Temperature
-18 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Operating Current
5 A at 240V AC (Resistive Load), 5 A at 28V DC (Resistive Load)
Electrical Operating Durability
Mechanical Operating Durability
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Base Shape
Octal
Description
Seal Leak Relay, Contact Form SPDT, Current Rating 5 A, Electrical Connection 8-Pin Terminal, Input Voltage 24V AC/DC, Number of Channels Single Channel, Number of Pins 8, Relay Function Seal Leakage, Seal Leak Minimum Resistance 1,000 ohm, Seal Leak Maximum Resistance 250,000 ohm, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 5 A @ 240V, Contact Rating (DC) 5 A @ 28V, Mounting Style Plug-In, Adjustment Method Rotary Knob, Base Shape Octal, Body Depth 2.9 in, Body Height 2.33 in