  • Mfr # BB-3601000S
  • Zoro # G8201575
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.360"
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3601000S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
1.000"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.090"
Projection
0.0900 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.1730 in
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Boring
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Series
BBS
Cutting Application
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Micro-Quik Tool Holder