  • Mfr # BB-3202000S
  • Zoro # G8457793
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Application
Boring
Angle
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3202000S
Overall Length
4 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
2.000"
Max. Bore Depth
2 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.080"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0800 in
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1330 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
BBS
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder