  • Mfr # MBB-060400X
  • Zoro # G005307774
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Min. Bore
0.0525"
Left/Right Hand
right hand
Max. Bore Dia.
0.400"
Projection
0.0075"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBB-060400X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.400"
Width
0.0700"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia. (In.)
0.0450"
Details
Min. Bore
0.0525"
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0075"
Offset
0.0300"
Finish
AlTiN
Description
0.0525" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0075" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand, AlTiN Coated