  • Mfr # QBB3-050200
  • Zoro # G205307987
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Offset
-0.0438"
Neck Dia. (In.)
0.0370"
Projection
0.0130"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB3-050200
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0370"
Max. Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Projection
0.0130"
Min. Bore
0.0550" (1.4 mm)
Description
0.0550" (1.4 mm) Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0130" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand