  • Mfr # QBB5-160400
  • Zoro # G305307672
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.400"
Min. Bore
0.1760"
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Offset
0.0663"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB5-160400
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.400"
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Min. Bore
0.1760"
Offset
0.0663"
Projection
0.0400"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand