  • Mfr # BB-2301400S
  • Zoro # G8070702
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Bore Depth
1.400"
Angle
.058"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-2301400S
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.400"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.230"
Max. Bore Depth
1.4000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.1730"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.058"
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0570 in
Boring Bar Type
Boring
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0740 in
Series
BBS
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder