  • Mfr # QPF-3601250X
  • Zoro # G8053421
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Profiling
Bore Depth
1.25"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QPF-3601250X
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
1.25"
Bore Dia.
.360"
Radius
.008 in
Neck Dia.
0.3300"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Groove Width
0.2750"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Split Length
0.290"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Profiling
Projection
.130 in
Finish
AlTiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.195"