  • Mfr # BB12-3601000X
  • Zoro # G916049596
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Min. Bore
0.3800"
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Bore Depth
1.000" (1)
Left/Right Hand
Right Hand
Coating
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB12-3601000X
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Bore Depth
1.000" (1)
Head Width
0.360"
Details
Min. Bore
0.3800"
Left/Right Hand
Right Hand
Coating
AlTiN
Description
0.3800in Min Bore DIA x 1.000in 1 Max Bore Depth x 0.0900in Projection x 0.3750in 3/8 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length x 0.0120in Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated