  • Mfr # BB-2901250SX
  • Zoro # G0985655
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0720"
Shank Dia.
5/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2901250SX
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
5/16"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Finish
AlTiN
Projection
0.0720"
Description
0.290" Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.072" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated